11 października 2023 r. grupa młodzieży z Gminy Komańcza udała się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, pierwszego w Polsce obiektu turystyczno-kulturalnego, który prezentuje tematykę hutnictwa szkła oraz szeroko pojętej szklanej twórczości w interaktywny sposób.
Młodzież rozpoczęła swoją przygodę z kolorowymi szkłami pod bacznym okiem przewodnika, gdzie w pierwszej kolejności udała się do pracowni wyrobów szklanych. Tam pracownicy Centrum zaznajomili uczestników z techniką wyrobu szklanych dekoracji w tym przypadku skarbonki – świnki. Młodzież w wielkim skupieniem i zainteresowaniem przysłuchiwała i wpatrywała się procesowi tworzenia szklanych dekoracji. Kolejnym punktem programu był udział w warsztatach zdobienia bombek choinkowych. Wywołało to nie małe poruszenie w grupie, gdyż jak się okazało potrzeba było dużo precyzji i cierpliwości. Namalowane i udekorowane brokatem bombki zostały zapakowane w kartonik i zabrane przez uczestników na pamiątkę.
Następnie grupa udała się na zwiedzanie ekspozycji wyrobów szklanych, do pracowni na pokaz grawerowania, do sali „szkła w fizyce” oraz do kina, aby poznać historię szkła. Ponadto wszyscy mieli okazję wyprodukować dla siebie szklany medal i zobaczyć wielkie malowidło anamorficzne 3D, którego powierzchnia wynosi aż 80 metrów kwadratowych. Obraz został stworzony przez Ryszarda Paprockiego – znanego i cenionego krakowskiego artystę i architekta. Warto nadmienić, że jest to jedyne tego typu dzieło w Polsce, które znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu. Należy dodać, że w Centrum Dziedzictwa Szkła znajdują się również ekspozycje cennych dzieł sztuki szklanej. Zostały one wykonane przez najbardziej znanych artystów działających w Krośnie lub związanych z tym miastem.
W trakcie zwiedzania obiektu mieliśmy przyjemność spotkać się z opiekunem projektu p. Beatką. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i dotrzymanie nam towarzystwa podczas zwiedzania.
Po aktywnie spędzonym czasie w Centrum Dziedzictwa w Szkła, grupa udała się na zasłużony poczęstunek.
Przypomnijmy, że wycieczka została zorganizowana w ramach inicjatywy pn. „Z historią i tradycją w świecie kolorowych szkieł” z projektu Bardzo Młoda Kultura 2023.