Na dzisiejszych warsztatach zapoznaliśmy się z folklorem łowickim, który swoim zasięgiem obejmuje tereny, historycznego regionu, księstwa łowickiego. Folklor łowicki, dzięki swojemu niepowtarzalnemu charakterowi, zdobył renomę nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.
Duży wpływ na popularyzację tego regionu miała powieść „Chłopi”. To właśnie w miejscowości Lipce, położonej w Księstwie Łowickim, pracował i pisał swoją powieść Władysław Stanisław Reymont.
Poznaliśmy stroje łowickie – kolorowe stroje, które Księżacy Łowiccy popularne „Pasiaki”, zaczęli nosić na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XIX wieku. Nie każdego było stać na częsty zakup strojów, dlatego ubiór musiał wystarczyć właścicielowi nawet na kilka lat. Zdarzało się, że ubiór który kobieta otrzymywała jako wiano, nosiła przez większą część swego życia.
Dowiedzieliśmy się, że w Księstwie Łowickim obok interesujących strojów, ukształtował się jeden z popularniejszych tańców weselnych – oberek.
Dzisiejsze spotkanie było bardzo twórcze. Najpierw wykonaliśmy niezwykle trudną łowicką wycinankę, która jest najpopularniejszym rękodziełem ludowym w rejonie Łowicza. Wycinanki łowickie: dzielą się na trzy typy: kodry, gwiozdy i tasiemki. Wycinanki tworzy się poprzez wycinanie wzorów na kolorowym papierze, i naklejanie mniejszych motywów na ich większe odpowiedniki.
Później tworzyliśmy folkowe koty. I tutaj wyobraźnia dzieci była większa niż region łowicki.
Anna Piękoś
Koordynator projektu