Za uczestnikami projektu Ilustrowany alfabet Krosna pierwsze etapy tworzenia publikacji. Przez kilka dni – podczas zwiedzania Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, spacerów: historycznego po Zespole Staromiejskim Krosna czy w ramach „Krośnieńskiego dosłownika – warsztatów przekraczających pojęcie o mieście” – wcielili się oni w rolę prawdziwych odkrywców i reporterów. Z notatnikami, mapami i otwartymi oczami oraz głowami na zupełnie nowe szukali elementów charakterystycznych dla miasta i interpretowali ich znaczenie. Słuchając z zaciekawieniem przewodników i prowadzącej warsztaty, sami również chętnie dzielili się swoją wiedzą, nierzadko zaskakując dorosłych. W ten sposób wspólnie wypracowali bogatą bazę materiałów dotyczących historii, przestrzeni, osób związanych z Krosnem, a także mniej lub bardziej oczywistych elementów.
Na podstawie obserwacji i zebranych spostrzeżeń opracowana została bogata mapa inspiracji do dalszej pracy nad ilustracją i tekstem, które także trafią do powstającej publikacji. Pierwszy etap – mocno związany ze zdobywaniem wiedzy o najbliższej okolicy – był wstępem do dalszej praktycznej pracy nad poszczególnymi elementami książki.
Podczas kolejnych warsztatów w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie ich uczestnicy stworzyli ilustracje do poszczególnych liter alfabetu, które swoje odzwierciedlenie mają w zaskakująco różnych miejscach, osobach czy przedmiotach – wybranych w pierwszej fazie prac projektowych i związanych z Krosnem. Przed młodymi autorami kolejne wyzwania: tekst i jego edycja, choć już na tym etapie widać kształt i to, jakiego charakteru nabiera „Ilustrowany alfabet Krosna”.