MAM DUSZĘ ARTYSTY
Program, projekt, inicjatywa
„Mam Duszę Artysty” to inicjatywa zrealizowana przez Ośrodek Kultury w Wiśniowej w ramach ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura, którego operatorem w naszym województwie jest Centrum Kulturalne w Przemyślu. Podkarpacka Edukacja Kulturowa, bo tak nazywa się projekt na Podkarpaciu, wspiera w 2018 roku około 7 inicjatyw, w tym naszą. Celem projektu jest nacisk na współpracę, odświeżenie lub zbudowanie więzi pomiędzy światami edukacji i kultury. Stąd niezbędnym czynnikiem powstania inicjatywy już na etapie pomysłu było zawiązanie partnerstwa placówki oświatowej z instytucją kultury. W naszym przypadku był to Ośrodek Kultury i Zespół Szkolno-Przedszkolny z Wiśniowej. Jednak inicjatywa obejmowała większą liczbę partnerów: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzyżowie, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki, Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego oraz Fundację Cherry Home.
Realizowane zadania
Przed ponad dwudziestoosobową ekipą dzieci i młodzieży gotowych do działania i malowania stało nie lada zadanie – czynny udział w cyklu warsztatów, wyjazdów i spotkań, a na koniec wernisaż własnych obrazów!
4 lipca
Końcem czerwca, po etapie rekrutacji, która trwała 3 dni (!) rozpoczęliśmy przygotowania do warsztatów i spotkań lipcowych. I tak, 4 dnia lipca odbyły się pierwsze zajęcia z malarstwa na płótnie pn. „Wakacje pachnące malarstwem” poprowadzone przez Zuzannę Opielowską-Nowak. Kilka chwil spędziliśmy pod dachem Ośrodka Kultury, gdzie Pani Zuzanna pokazała własne obrazy oraz powiedziała, na czym polega mieszanie kolorów podstawowych, pochodnych, przedstawiła techniki i narzędzia malarskie, a po teorii poszliśmy do zespołu parkowo-dworskiego. Wzięliśmy sztalugi pod skrzydła i czyste płótna do drugiej ręki i do dzieła! Dosłownie! Bardzo szybko się okazało, że każdy z nas ma duszę artysty, nieważne czy maluje drzewo, aleję, pałac czy… pizzę! Tak, pizza też była, co by nie opaść z sił i nie wypuścić pędzelka z paletą z rąk.
12 lipca
Kolejne warsztaty to także malarstwo na płótnie – kontynuacja, ale i spotkanie integracyjne z grupą młodzieży szkolnej z Wiśniowej oraz z dorosłymi artystami, uczestnikami międzynarodowych plenerów malarskich „Wiśniowa pachnąca malarstwem” (stąd nazwa poprzednich zajęć). W Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej Pani Dorota Magryś, nauczyciel plastyki wygłosiła krótką prelekcję na temat siły kolorów, przedstawiła historię polskich malarzy kolorystów oraz zaprezentowała prace swoich podopiecznych, również nawiązujące do potęgi kolorów. Tym razem instruktorka postawiła na wyobraźnię, abstrakcję i odwagę w mieszaniu i dobieraniu kolorów, kierując się zasadą, że w sztuce, w artystycznym procesie twórczym zasad nie ma!
I znów pogoda dopisała, w cieniu drzew chroniących przed żarem z nieba cichutko powstawały kolejne arcydzieła!
14 lipca
W tym dniu miał miejsce wernisaż poplenerowy „Wiśniowa pachnąca malarstwem” w szkolnej hali gimnastycznej (wbrew pozorom ciekawe miejsce dla sztuki!) w Wiśniowej. Swoje obrazy tworzone na łonie wiejskiej natury w dolinie rzeki Wisłok od początku lipca przedstawiło ponad 100 artystów z całej Polski, jak również z zagranicy. Niektórzy z naszych uczestników projektu wzięli udział w uroczystości, dzięki czemu mogli podpatrzeć, jak wygląda wystawa obrazów, jak wyglądają artyści…
20 lipca
Ten dzień minął pod znakiem wyjazdu do Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Chyba każdy z nas, obecny wtedy na studyjnym spotkaniu ze sztuką, po raz pierwszy był w tak magicznym, kolorowym i przesiąkniętym rękodziełami miejscem! Uniwersytet w każdym centymetrze jest galerią i niebanalnym lokum dla artystów. W powietrzu było jeszcze czuć zapachy farb, lakierów, drewna… Nasi wycieczkowicze mieli okazję skorzystać z dwóch rodzajów warsztatów rękodzielniczych poprowadzonych przez tamtejsze instruktorki: malarstwo na szkle oraz makrama (bransoletki ze sznurków i koralików). Mieliśmy pewne trudności z przewozem mokrych malowideł na szkle, na szczęście wszystkie dotarły w jednym kawałku.
28 sierpnia
To był bardzo… smaczny dzień! Z pomocą Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Wiśniowej przygotowałyśmy dla naszych uczestników warsztaty z elementów carvingu (food art) pn. „ArtMistrz w kuchni”. Po co takie warsztaty? Co ma piernik do wiatraka? Otóż ma! Spotkaniem chciałyśmy pokazać, nauczyć, jak profesjonalnie przygotować szwedzki stół, jak ozdabiać potrawy, jak zadbać o całokształt i estetykę stołu – taka wiedza i doświadczenie mogą się przydać w przyszłości naszym młodym artystom, kiedy sami będą organizować własne autorskie wernisaże wystaw (a drobny poczęstunek zawsze przyciąga większą liczbę odbiorców sztuki – nie oszukujmy się.
11 września
Integracyjne warsztaty pn. „Dzielę się dziełem” były okazją do spotkania z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Strzyżowa – wspólnie malowaliśmy kolejne obrazy na płótnie. Niektórzy samodzielnie, inni z pomocą instruktorów, m.in. Anny Kobiałki. Z racji, że było to już ostatnie warsztatowe spotkanie w projekcie, a dodatkowo na dwa dni przed wystawą, uczestnicy musieli dokończyć, doprecyzować, dopieścić swoje prace. Udało się!
13 września
Udało się zaprezentować ponad 50 obrazów podczas wernisażu wystawy i finału projektu „Mam Duszę Artysty” w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Wiśniowej. Obrazy – małe i duże, realistyczne i abstrakcyjne – każdy z nich piękny i dający poczucie dumy – zwłaszcza dla rodziców! Na wieczorne spotkanie przybyło ok. 100 osób: uczestnicy projektu z rodzinami, partnerzy projektu, zaproszeni goście. Miłą niespodzianką był krótki, aczkolwiek wzruszający występ wychowanków SOSW ze Strzyżowa. Podczas wernisażu każdy z uczestników otrzymał imienne kubki z nazwą projektu i fotografią jednego z powstałych obrazów. Oprócz wystawy dzieł młodych artystów, swoje obrazy zaprezentowali także dorośli artyści – uczestnicy plenerów malarskich „Wiśniowa pachnąca malarstwem” reprezentujący gminę Wiśniowa. Na wystawie nie zabrakło malowideł na szkle tworzonych w Woli Sękowej oraz ponad 50 zdjęć dokumentujących przebieg projektu i realizowane zadania.
Poprzez projekt chcieliśmy wprowadzić dzieci i młodzież w świat Kultury i Sztuki, zachęcić do aktywnego uczestnictwa w tym świecie, angażowania się w wydarzenia o charakterze społeczno-kulturalnym. Przede wszystkim jednak, chcieliśmy, aby uczestnicy projektu nie byli tylko i wyłącznie odbiorcami kultury, ale jej twórcami! Odkryliśmy, że każdy z nas ma duszę artysty. I o to chodziło.
Zdjęcia z działań w naszej galerii: http://okwisniowa.pl/galeria.html
Wymyśliły i realizowały: Anka i Maryśka – oczywiście z OK.