Zakończyliśmy folkowy projekt „Polska na ludowo”. Projekt rozpoczął się w wakacje, a skończył 21 października. Razem z dziećmi odbyliśmy podróż po Polsce „na ludowo”.
Dzieci zwiedzały różne regiony naszego kraju poznając ludowe pieśni i zwyczaje. Podczas 11 tygodni warsztatów śpiewały, tańczyły, tworzyły plastyczne prace oraz gotowały.
Przeprowadziliśmy warsztaty m. in. krakowskie, podhalańskie, kaszubskie, łowickie, śląskie, kujawskie, kurpiowskie.
Były to warsztaty zarówno edukacyjne, jak i muzyczno – taneczne, plastyczne i kulinarne.
Poznaliśmy legendy polskie, tradycyjne stroje, uczyliśmy się języka kaszubskiego i śląskiego, zamieniliśmy w projektantów mody folkowej i kucharzy. Odbyliśmy dwie wycieczki regionalne: do skansenu w Kolbuszowej oraz wsi kwiatami malowanej Zalipie.
Głównym celem folkowych spotkań było rozbudzenie w dzieciach twórczej inwencji i kreatywności, a prace stworzone podczas zajęć miały odzwierciedlać poznaną wiedzę na temat różnorodności kulturowej naszego kraju.
Zakończyliśmy projekt bogatsi o nowe doświadczenia. Wierzymy, że w dziecięcych główkach pozostały miłe wspomnienia. I mamy nadzieję, że mówimy sobie „do zobaczenia”.
Projekt „Polska na ludowo” został wybrany w konkursie grantowym Podkarpackiej Edukacji Kulturowej, dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018. Regionalnym operatorem Programu było Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Dziękujemy wszystkim prowadzącym, uczestnikom, partnerowi kulturalnemu – pani Ewelinie Sieroń z SDK MSM, paniom z kostiumerii SCK oraz muzycznym i tanecznym gościom: pani Katarzynie Hajduk, oraz panu Mariuszowi Bożkowi i Rzeszowiakom !!!
Anna Piękoś
Koordynator projektu
Zdj. „Mała Granda”