Bardzo Młoda Kultura

Ekipa GraTy znowu w działaniu: Tropy do Franciszka Mirandoli – polskie weird fiction

Ekipa GraTy to grupa prężnie działających społeczników, pasjonatów i hobbystów, których kilka lat temu połączyła wspólna pasja – gry planszowe. Aktualnie mają na swoim koncie wiele pomyślnie przeprowadzonych projektow, spotkań wydarzeń i szkoleń. Przystanki KrosCon, KrosCon – konwent gier planszowych i fantastyki, Krośnieńskie Archiwum Społeczne lub Koronowolontariusze, to tylko kilka z nich. A co robią teraz…?

Franciszek Mirandola, poeta, pisarz, farmaceuta, bohater zapomniany. Choć nazwisko brzmi znajomo, każdy krośnianin wie, gdzie znajduje się ulica jego imienia, a dzieła i tłumaczenia Franciszka czytane są w szkołach, to nigdy nie zyskał dużego rozgłosu. Nadszedł czas, aby to zmienić – w duchu tej myśli Ekipa GraTy w czerwcu 2021 rozpoczęła projekt „Tropy do Franciszka Mirandoli – polskie weird fiction”.

Dlaczego Mirandola?

  • Bo warto pielęgnować pamięć o lokalnych artystach – odpowiada Damian Piórko Ziemba, inicjator projektu. – Zwłaszcza, kiedy są postaciami tak barwnymi, ciekawymi, ale też przełomowymi.
    Należy bowiem wspomnieć, że Franciszek Mirandola jest prekursorem polskiej fantastyki naukowej oraz fantastyki grozy – tzw. weird fiction kojarzonego w świecie z Howardem Phillipsem Lovecraftem.
  • Nie można także zapomnieć o ogromnej ilości tłumaczeń, które wykonał Mirandola, jak również o jego współpracy z czołowymi poetami Młodopolskimi – dodaje Damian Piórko Ziemba.

Projekt Mirandola: warsztaty
Projekt wystartował w czerwcu, a już wydarzyło się naprawdę wiele. Mieszkańcy Krosna mogli uczestniczyć w szeregu warsztatów. Scenariopisarskie (online) w wykonaniu Jakuba Nurzyńskiego. Fotograficzne poprowadzili pasjonaci, Piotr Kuliga i Robert Jurczyk. Projektowania i szycia strojów uczyła Barbara Płaza, prowadzaca pracownie Little Geeky Handmade. A na warsztatach ruchowo-aktorskich pracę z ciałem, mimiką i gestem koordynowała Gabriela Kościelniak. Wszystko to, aby w ostatni weekend lipca zaangażować warsztatowiczów do wzięcia udziału w… planie filmowym!

„Zatruta studnia” – ekranizacja opowiadania
-Jest to, jak dotąd, największe przedsięwzięcie filmowe, jakie dane było nam organizować, ale myśle, że podołaliśmy zadaniu – mówi Gabriela Kościelniak, kierowniczka planu – Koordynacja 70 osobowej grupy, to nielada wyzwanie!
GraTy wzięły na warsztat jedno z opowiadań Franciszka Mirandoli „Zatruta studnia” – możecie je przeczytać tutaj (TU LINK). Aktorzy wybrani zostali na podstawie otwartego castingu, a główne role przypadły w udziałe Łukaszowi Zychowi oraz Wojciechowi Mrozowi.

Plan filmowy odbył się w dniach 23-25 lipca we wsi Węglówka nieopodal Korczyny. Ekipa filmowa pod przewodnictwem reżysera, Artura Janiszewskiego, od wczesnych godzin porannych działała nad produkcją.
-Kręcąc na zewnątrz jesteśmy zależni od warunków pogodowych. Na szczęście udało nam się trafić na słoneczną aurę, więc zdjęcia przebiegły bezproblemowo. Teraz czeka nas już tylko postprodukcja – informuje Artur Janiszewski.
Nad charakteryzacją aktorów czuwał zespół: Joanna Janiszewska, Karolina Dżoń i Anna Zając, a stroje przygotowała Barbara Płaza. Nie można nie wspomnieć o grupie filmowej ViArt, która dołożyła swoją cegiełkę do ekranizacji poprzez ogromną pomoc na planie.

Projekt Mirandola i… co dalej?
Jeszcze w sierpniu będzie okazja do wzięcia udziału w warsztatach emisji głosu prowadzonych przez Wojciecha Kozdroja.
-Przygotujemy się w ten sposób do nagrania słuchowiska na podstawie opowiadania „Zatruta Studnia” – mówi Wojciech Kozdrój – Będzie ono dopełnieniem innych działań realizowanych podczas tego projektu.
Równolegle tworzony jest foto-album poświęcony postaci Franciszka Mirandoli, pracy nad filmem i przebiegu całego przedsięwzięcia. Ekipa GraTy chcą również zorganizować wystawę fotografii portretowej, z tego powodu aktywiści uruchomili zbiórkę: (LINK DO ZBIÓRKI) – pomóżmy im!

Partnerzy przedsięwzięcia
Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, którego operatorem jest Centrum Kulturalne Przemyśl. Działania GraTów wspierają również: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, Miejski Zespół Szkół nr 7 w Krośnie, Akcja Masz Głos, a także Grupa Filmowa ViArt.

Uroczysta gala podsumowująca projekt planowana jest na początek października. Podczas jej trwania wyświetlony zostanie premierowy pokaz filmu, pierwszy raz usłyszymy słuchowisko, obejrzymy album, a także wystawę portretową.

Autorka tekstu: Gabriela Kościelniak

Media społecznościowe ekipy GraTy:
GraTy Facebook – https://www.facebook.com/Gratyplanszowe
GraTy Instagram – https://www.instagram.com/gra.ty.planszowe/
GraTy YouTube – https://www.youtube.com/c/GraTy

Linki zastosowane w tekście:
Little Geeky Handmade: https://www.facebook.com/LittleGeekyHandmade
opowiadanie Zatruta Studnia: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/mirandola-tropy-zatruta-studnia.html
link do zbiórki: https://odpalprojekt.pl/projekty/finansujacy/4306,projekt-mirandola-pomoz-nam-stworzyc-wystawe-fotografii
grupa filmowa ViArt: https://www.facebook.com/Grupa.Filmowa.ViArt

W ramach projektu Tropy do Franciszka Mirandoli – polskie weird fiction zaplanowano:

  • ekranizację opowiadania “Zatruta Studnia” – przygotujemy krótką formę filmową która pokaże dorobek literacki Franciszka Mirandoli. W materiale znajdzie się również przestrzeń do przedstawienia pisarza,
  • artbook (internetowy PDF, przygotowany do druku, ang. książka artystyczna) – na podstawie kadrów z filmu, scenografii, pracy przy ekranizacji, stworzymy wydawnictwo, w którym znajdą się zdjęcia osadzone w klimacie opowiadania (weird fiction), biografia FM oraz treść opowiadania,
  • słuchowisko – nagranie audio, wraz z efektami akustycznymi oraz muzyką,
  • 2 webinary o Franciszku Mirandoli – przybliżenie postaci, działalności i twórczości
  • 3 warsztaty scenariopisarskie – cykl lekcji, które wprowadzają do tworzenia scenariuszy oraz pracy reżysera
  • 4 warsztaty głosu i mowy – ćwiczące dykcję, klarowność wypowiedzi, emisję głosu oraz wprowadzające do stworzenia słuchowiska
  • 3 warsztaty aktorskie – dla osób zaangażowanych w ekranizację będące ćwiczeniem oraz próbą przez nagraniami
  • 3 warsztaty fotograficzne – praca z aparatem w telefonie komórkowym, wykonywanie fotografii, poznanie roli światła przy wykonaniu zdjęć
  • 3 warsztaty projektowania ubioru i krawieckie – tworzenie strojów, dodatków i rekwizytów
  • seans filmowy – gala wraz z premierą w krośnieńskiej sali kinowej
  • kilkadziesiąt postów, kilka transmisji na żywo w mediach społecznościowych, bogate zaplecze zdjęć, relacji oraz reportaży

Fotorelacja z warsztatów emisji głosu, które odbywały się od 12 do 15 sierpnia:

Skip to content