Bardzo Młoda Kultura

Budka telefoniczna w lesie

Ponownie w Majdanie Sieniawskim rozpoczynamy przygodę programem dotacyjnym Bardzo Młoda Kultura 2023 – 2025 Narodowego Centrum Kultury. Wspólnie z partnerami projektu PARASOL stawiamy na wzmacnianie więzi i rozwój współpracy na rzecz podmiotowego udziału młodzieży w kulturze.

Wykorzystujemy metody edukacji kulturowej do animowania zmian społecznych, przyczyniając się do kreatywnego i innowacyjnego działania. Zapraszamy pod PARASOL młodzież na nieszablonowe warsztaty: „Budka telefoniczna”, „Las pomysłów”, „Rozmowy z wysłuchaniem”, „Moc lasu”, „Trenuję uważność”, „MDM – Młode Dusze Majdanu”.

Budka telefoniczna w lesie?

W Leśnym Resecie rzeczywiście wykonaliśmy budkę telefoniczną, czyli miejsce do przechowywania telefonów na czas codziennych zajęć. Budka wykonana z drewnianych listewek została pięknie pomalowana. Istota wszystkich zajęć polega na wszelakich aktywnościach pod PARASOLEM lasu. Punktem wspólnym przedsięwzięcia są cztery kompetencje XXI wieku, czyli takie umiejętności poznawcze, które ułatwiają przystosowanie się do nowych sytuacji. Nazwane są 4K, czyli krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja. Do takich działań zapraszamy, zachęcamy, motywujemy i to dzieje się najczęściej „mimochodem”. Poznajemy siebie wzajemnie, rozmawiamy, oddychamy lasem, słuchamy jego dźwięków, wspólnie pracujemy i bawimy się przy tym. Powstaje autorska ścieżka sensoryczna, a jej głównym atutem jest naturalność. Materiały do jej wykonania zostały znalezione, zebrane w lesie i z ziemi. Tu można się wyciszyć i wyluzować, można chodzić na bosaka, odkrywać i doświadczać skarbów lasu.
Nasz PARASOL rozkładamy przy pięknych okolicznościach przyrody w Leśnym Resecie – Gospodarstwie Agroturystycznym Pani Zofii Pokrywka. Dziękujemy za użyczenie uroczyska.

Pracujemy w ogrodzie botanicznym

W codziennym zagonieniu znajdujemy czas na powolność małej chwili i delektujemy się nią w lesie. Po spacerze badawczym tworzymy „Ogród botaniczny” pod czujnym okiem pasjonata przyrody i kolekcjonera książek min. o botanice Krzysztofa Lei. Świat „w zasięgu ręki” okazuje się być ciekawy i choć to tylko „zwykłe zielsko” wiele się dowiadujemy o różnorodności botanicznej cieplickich lasów i łąk. Działamy na żywej materii i łączymy czas we wspólnym działaniu. Ukazujemy piękno bliskiego świata i zachwycamy się otaczającą przyrodą. Ona jest inspiracją do budowania relacji, poznawania, uczenia się. Pomocna i potrzebna na warsztatach okazuję się dla uczestników arteterapia. Nie traktujemy jej jedynie jako ćwiczenie dłoni i wprowadzanie w świat kultury, są to różnego rodzaju zajęcia manualne i plastyczne jako sposób na naukę wyrażania własnych emocji. A co ciekawe, materiały do tych zajęć mamy proste i atrakcyjne np. elementy drewniane, czy zwyczajne taczki.

Skip to content