Bardzo Młoda Kultura

Bo „Życie jest piękne!”

W czwartek 19 października w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie miał miejsce finał projektu Przegląd Małych Form Teatralnych „Życie jest piękne”. Był on realizowany w ramach projektu „Podkarpacka Edukacja Kulturowa”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018. Operatorem regionalnym programu jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Przegląd Małych Form Teatralnych „Życie jest piękne” był ostatnim elementem projektu, realizowanego pod takim samym tytułem przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Lubaczowie oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Był on skierowany do nauczycieli i uczniów ze szkół każdego stopnia z całego powiatu lubaczowskiego.  

Podczas finału w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie 10 zespołów z 10 szkół z terenu całego powiatu lubaczowskiego w swoich spektaklach przekonywało, że życie- mimo wielu przeciwności i problemów- jednak jest piękne. Wcześniej przedstawiciele grup wzięli udział w warsztatach aktorskich z Justyną Król- aktorką Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a potem zespoły przygotowywały spektakle  w szkołach.

Organizatorom zależało na tym, by sprowokować środowisko lokalne, a zwłaszcza młodzież do myślenia o życiu w bardziej optymistyczny sposób, wręcz zachęcić do pochwały życia, ale także do przyjęcia formy teatralnej jako dobrego sposobu rozwijania kreatywności i zdolności artystycznych młodzieży. Na scenie młodzież poruszyła bardzo różne problemy, które nieraz bardzo poważnie przesłaniają pozytywną stronę  życia. Młodzież zwróciła uwagę m.in. na chłodne relacje rodziców z dziećmi, brak uwagi rodziców, stratę najbliższej osoby, odosobnienie w szkole, nałogi czy bezdomność.

Spektakle oceniało jury: Justyna Król- aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Grażyna Bielec- instruktor MDK w Lubaczowie oraz Łukasz Antosz- terapeuta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaczowie.

Jury przyznało dwie główne nagrody. Otrzymali je uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie, którzy przygotowali pantomimę mówiącą o życiu po stracie najbliższej osoby oraz młodzież z Zespołu Szkół w Cewkowie, która pokazała bezdomnych, rzekomo nie posiadających nic cennego, a jednak chwalących życie. Obie grupy w nagrodę wyjadą na spektakl do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Bez podarunku Przeglądu nie opuściła jednak żadna z grup uczestniczących w projekcie. Pozostałe otrzymały m.in. vouchery na wyjścia do kawiarni, na obiad, pizzę czy tort. Dzięki temu członkowie grup spotkają się ponownie w składzie z Przeglądu, na czym zależało organizatorom.

Finałowy Przegląd zorganizowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lubaczowie, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Miejski Dom Kultury w Lubaczowie. Dodatkowe nagrody zasponsorował Club Cafe w Lubaczowie oraz Pizzeria u Włocha w Lubaczowie. Obsługę gastronomiczną zapewniło Centrum Integracji Społecznej z Dąbrowy.

Iwona Buczko
Koordynator projektu

Skip to content