„Chciałybyśmy, abyście poczuli się, jak leśni ludzie” – tak zaczęły survivalowe obozowisko panie Izabela Adamczyk i Marta Sęk z Nadleśnictwa Sieniawa specjalistki od leśnej edukacji i pośród wspaniałej buczyny tworzyły atmosferę wspaniałej współpracy.
Jakie skarby kryją się w lesie? Jak w nim przetrwali nasi przodkowie? Czy ta wiedza dzisiaj może być przydatna? Jak czas wpływa na las? – to treści dzisiejszych warsztatów przyrodniczych.
W Leśnictwie Kot powstało survivalowe obozowisko, a członkowie grupy projektowej uczyli się, jak planować działania, by przetrwać w lesie. Elementem jednoczącym w działaniu i równocześnie hitem dnia stał się szałas, bo przecież budowa schronienia w środku lasu to jedna z tych umiejętności, która nie wiadomo kiedy może okazać się przydatna.
„To fajne uczucie być odpowiedzialnym” – mówiła jedna z survivalowych dziewczynek. Odpowiedzialnym … za co? Za siebie wzajemnie, za podejmowany wspólnie wysiłek, za powierzoną pracę, za relacje między nami… Tego rzeczywiście nie ma gdzie indziej, to zdarzyło się tylko u nas i tylko „Między nami w Międzyczasie”, w buczynowym lesie Leśnictwa Kot.
Wykonywaliśmy pachnące lasem sole kąpielowe, szyszki musujące, leśne talizmany z inicjałami dzieci. Atrakcją stała się niecodzienna rywalizacja na torze przeszkód „Kulki powoli z górki”. Nasi obozowicze (czytaj: obozowiczki:)) przygotowali posiłek z ogródkowych warzyw, a las stał się jadalnią ze wspólnym biesiadnym stołem. I to nie był koniec atrakcji…. na podsumowanie quiz „Leśne zagadki” oraz nagrody dla wszystkich uczestników – laureatów ufundowane przez Nadleśnictwo Sieniawa.
Dzisiejsze warsztaty zaczerpnięte były z survivalu i jak się okazuje słowo „survival” nabiera współcześnie nowego znaczenia. Chcąc razem pobyć trzeba dobrze planować i ten czas przetrwać, co często okazuje się nie lada wyzwaniem, np. przetrwać też bez telefonów. Chyba, że użyje się ich w celu zrobienia pięknych pamiątkowych zdjęć, których nasi leśni ludzie mają co niemiara.
Przesyłamy podziękowania i serdeczności do wspaniałych, twórczych leśnych edukatorek pań Izabeli i Marty oraz pana Janusza Starzaka Nadleśniczego Nadleśnictwa Sieniawa za stworzenie nam możliwości wspaniałej zabawy edukacyjnej, a podczas niej pobycia sobie „leśnymi ludźmi”.
Pełna fotorelacja na stronie projektu: https://www.kulturacieplice.pl/2021/07/bardzo-mloda-kultura-w-szalasie/