Bardzo Młoda Kultura

Wizyta w Sękowej Woli

16 września 2023 roku w piękny, słoneczny sobotni poranek kilkunastoosobowa grupa dzieci i młodzieży z gminy Komańcza wraz z opiekunami, wybrała się do Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej na przygodę ze szkłem – warsztaty fushingu oraz warsztaty tworzenia witraży techniką Tiffany’ego. Warsztaty rozpoczęły się od przybliżenia przez Panie instruktorki technik i metod obróbki szkła.

Między innymi uczestnicy dowiedzieli się, iż metoda Tiffany’ego polega na owijaniu każdego elementu szkła cienką miedzianą taśmą i łączeniu za pomocą cyny. Po wysłuchaniu wykładu uczestnicy przystąpili do działania! W pierwszej kolejności przygotowane zostały szkice, następnie wybrane szklane elementy, które w dalszej kolejności zostały wyszlifowane, owinięte miedzianą taśmą, a następnie wygładzone. Tak przygotowane części witrażu ułożone zostały obok siebie. Kolejno posmarowane zostały brzegi topnikiem i zalutowane cyną. Na koniec taśmy miedziane zapatynowane zostały na kolor złoty lub czarny. Po wykonaniu witraży, uczestnicy udali się na zasłużoną przerwę.

W drugiej części warsztatów grupa dzieci i młodzieży zapoznała się z metodą fushingu. Jest to technika polegająca na zgrzewaniu w wysokiej temperaturze – ok. 800 stopni Celsjusza warstw kolorowego lub bezbarwnego szkła. Jest to jedna z najprostszych technik pracy ze szkłem „na gorąco”, dużo łatwiejsza niż dmuchanie szkła czy lampworking. Można w ten sposób tworzyć płaskorzeźby, talerze, misy oraz inne ozdoby, które zaprezentowała nam Pani Kasia. Warto wspomnieć, że dzieci i młodzież z zaangażowaniem tworzyły własne prace, które zostały złożone w piecu czekając na zgrzewanie. Efekt końcowy prac powstałych podczas warsztatów fushingu będziemy mogli obejrzeć już wkrótce.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom warsztatów za mile spędzony czas, a także Paniom instruktorkom za poprowadzenie niezwykle ciekawych i twórczych warsztatów.

Wyjazd zrealizowany został w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura 2023, inicjatywa pn. „Z historią i tradycją w świecie kolorowych szkieł”.

Skip to content