Stuk, puk, stuk puk…
Dźwięk stukania młotkiem roznosił się po całym budynku podczas warsztatów w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku, które odbyły się 14 września 2020r.
Koordynator: Sylwia Kozak/Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku
Partner: Barbara Mucha / Szkoła Podstawowa nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku
Opiekun: Anna Zych-Niżnik
Czas realizacji: 06.07 – 16.10.2020
Miejsce realizacji: Chmielnik
Projekt ten zrodził się z ogromnej potrzeby zainteresowania dzieci i młodzieży zajęciami, które będą zdecydowanie różniły się od tych prowadzonych do tej pory, aby zaangażować większą liczbę osób do spędzania czasu wolnego w sposób twórczy i kreatywny.
Ogromne zaciekawienie oraz zagłębienie dzieci w ten temat zainspirowało mnie do napisania projektu, którego celem jest połączenie tradycji z nowoczesnością poprzez haft artystyczny. Projekt ten odpowiada również na potrzebę umożliwienia dzieciom i młodzieży kontaktu z tradycjami kulturowymi, stworzenia możliwości poznania różnych form rękodzieła posiadających walory artystyczne oraz stworzenia nowych, własnych i oryginalnych przedmiotów rękodzielniczych, które przekonają uczestników do nieprzechodzenia obojętnie obok dziedzictwa kulturowego,
Innowacyjność tego projektu polega na pokazaniu młodemu pokoleniu zupełnie nowego wymiaru rękodzieła ludowego, nie zapominając przy tym o wartościach kulturowych zapoczątkowanych przez nasze babcie i dziadków.
Dodatkowo do udziału w projekcie zostaną zaproszeni Seniorzy ich udział w projekcie jest bardzo ważny ponieważ w naszej społeczności można zaobserwować zanikanie przekazywania umiejętności i tradycji z pokolenia na pokolenie.
Dźwięk stukania młotkiem roznosił się po całym budynku podczas warsztatów w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku, które odbyły się 14 września 2020r.
Czy można zaprzyjaźnić się z matematyką? Uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia jednogłośnie stwierdzili, że owszem jest to możliwe.
To był szalony dzień. Tak uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” mogą podsumować poniedziałek 24 sierpnia. Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie wprawiła wszystkich w bardzo dobry nastrój, tym bardziej że w Muzeum czekało na uczestników bardzo dużo atrakcji.
20 sierpnia odbyło się dodatkowe spotkanie w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku, aby uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” mogli ponownie wcielić się w rolę projektantów.
„Haft krzyżykowy jest super”! To zdanie opisuje nasze kolejne spotkanie z muliną i kordonkiem.
Ten tydzień uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” rozpoczęli bardzo intensywnie od poznania haftu ściegiem sznureczkowym.
Naszym gościem był Pan Bartłomiej Jankiewicz- pracownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, twórca wielu wzorów haftu rzeszowskiego i nie tylko.
Narzędzia ułatwień dostępu