Czy można zaprzyjaźnić się z matematyką? Uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia jednogłośnie stwierdzili, że owszem jest to możliwe.
W piątek 4 września w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku odbyły się kolejne warsztaty w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2020.
Naszym wyzwaniem był haft matematyczny. Dlaczego matematyczny? Ponieważ każdy nasz ruch był przemyślany i przeliczony. Uczestnicy stworzyli prosty obraz graficzny wykonany kolorowymi nićmi na grubszym papierze. Przewlekanie nitki według ustalonego wzoru okazało się tak wciągające, że już po chwili przenieśliśmy się na wyższy poziom, haftując co raz trudniejsze wzory. Nawet poplątana nitka, czy przez przypadek urwana nikogo nie zniechęciła, a chęć dokończenia swojego dzieła była zdecydowanie większa.
W przeszłości, ale nie tak dawnej haft był obecny w codziennym otoczeniu, ozdabiał zarówno przedmioty użytkowe jednocześnie tworzył wyjątkowe dekoracje. O pięknych tradycjach związanych z haftem opowiedziała nam Pani Danuta Szajna oraz Pani Waleria Nawojska – Kasiak. Panie są wzorem do naśladowania oraz inspiracją dla innych, aby rękodzieło nigdy nie zanikło.
Z przyjemnością wsłuchaliśmy się w mądre słowa Pań, aby wspólnie dbać o nasze dziedzictwo kulturowe, a oryginalne makatki oraz dekoracje, które Panie przyniosły ze sobą jeszcze bardziej zmotywowały nas do tworzenia.
Nasz Projekt to nie tylko praca, ale również zabawa o czym przypomniał nam kolejny wyjątkowy gość naszego spotkania Pan Patryk Nazimek -człowiek wielu talentów oraz świetny animator zabaw.
Możemy więc śmiało stwierdzić, że było to wyjątkowe spotkanie trzech pokoleń, a my życzymy sobie takich wartościowych spotkań jak najwięcej.
„Matematyka malowana nitką” coraz bardziej podoba się uczestnikom Projektu „String Art– łączy pokolenia” i jak widać po wczorajszym spotkaniu, ta sztuka została już opanowana prawie do perfekcji.
Przeplatanie nitki według przygotowanego szablonu lub wzoru uczy cierpliwości oraz skupienia, a efekty jakie można uzyskać stosując haft matematyczny zachwycają samych uczestników. Jest to wspaniała lekcja wiary w swoje możliwości.
Rozśpiewana grupa naszych młodych rękodzielników bierze udział w akcji „Proszę to dla Ciebie”. Polega ona na przygotowaniu przez uczestnika kartki dekorowanej właśnie haftem matematycznym oraz wręczeniu samodzielnie przygotowanej dekoracji bliskiej osobie. Większość karteczek już trafiła w ręce wyjątkowych osób, a efekty naszej akcji pokażemy już wkrótce.
Taki prosty gest, może sprawić ogromną radość, dlatego zachęcamy do przekonania się ile przyjemności możemy czerpać z obdarowywania, a nie brania. Nasi przedstawiciele Bardzo Młodej Kultury już o tym wiedzą!