W pięknym plenerze Zespołu Zamkowo-Parkowego Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyły się warsztaty szycia zabawek z materiału. Poprowadziła je pani Katarzyna Piwoda ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej. Zaprezentowała ona różne zabawki ręcznie obszywane i wypełniane puchem, opowiedziała uczestnikom o tym, w jaki sposób można wykonać samodzielnie taką zabawkę. Przypomniała również o zasadach BHP podczas szycia, używania właściwie igły by nie zrobić krzywdy drugiej osobie. Pokazała dzieciom i młodzieży różne ściegi szycia igłą. Zadaniem każdego uczestnika spotkania było próbowanie na resztkach materiału szycia umówionym ściegiem podstawowym za igłą. Pani Katarzyna sprawdzała poprawność wykonania ściegu, dokonywała drobnych poprawek. Następnie każdy z uczestników wybrał sobie wzór zabawki, którą szył po narysowanych liniach ściegiem podstawowym. Uszyte ręcznie zabawki wypełniano puchem i dekorowano według uznania, dodawano oczka, wąsy, uszy, łapki i tym podobne.
Zajęcia miały na celu pobudzenie kreatywności dzieci w kontakcie z tkaniną, igłą i nitką, umiejętności szycia ręcznego a przede wszystkim pobudzenie ich wyobraźni do samodzielnego kreowania otaczającego nas świata. Zajęcia te doskonaliły ćwiczenie koncentracji i cierpliwości w wykonaniu pracy od początku do końca, dbałości o ładne wykończenie i ciekawe dodatki
a przede wszystkim były dla wszystkich uczestników świetną zabawą. Zaletą tych warsztatów było to, że dzieci i młodzież uczyły się, że przy odrobinie wysiłku są w stanie wykonać ładne przedmioty codziennego użytku.
Choć praca okazała się wcale nie tak łatwa jak się na początku zdawało to efekty są zachwycające.
Piękne prace są dowodem na to, że warto wracać czasami do tradycyjnego rękodzieła. Każda
z tych prac mogłaby z powodzeniem stać się przepięknym upominkiem dla bliskiej osoby
i ozdobą np. półki lub fotela. Wystarczą nici i materiał – ze ścinków czy nawet ze starych ubrań możemy uszyć rzeczy przytulne i mile – przekonuje prowadząca warsztaty szycia zabawek. Jeżeli ktoś chce sam zaprojektować zabawkę, to musi do niej stworzyć szablon, ale można też skorzystać z gotowych wykrojów w Internecie. Jeżeli ktoś potrafi szyć na maszynie, to szyje na maszynie, jeżeli nie – to można to zrobić ręcznie. Jeszcze tylko silikonowy wypełniacz, żeby tę maskotkę wypchać, i gotowe!
Zobaczcie sami efekty naszych warsztatów!
Koordynator projektu Monika Buczek