Projekt pt. „ZS-owa akademia robotyki”

1 lipca w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyło się spotkanie podczas którego podpisane zostały umowy na partnerstwa lokalne. „Młodzi na czele- ZS-owa akademia” to partnerstwo w skład którego wchodzi Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Powiatowa Bibliotek Publiczna w Lubaczowie oraz Nieformalna Grupa Młodzieży z Zespołu Szkół. Wspólnie realizowany będzie projekt pt. „ZS-owa akademia robotyki”.

Inicjatywa została poprzedzona przygotowaniem diagnozy potrzeb młodzieży w ramach której odbył się również tzw. spacer badawczy na którym głównym tematem rozmów były nowe technologie. Młodzież podzieliła się również swoimi refleksjami na temat umiejętności budowania robotów i programowania. W tej dziedzinie upatrują swój rozwój oraz przyszłość.

Większość uczniów hobbystycznie interesuje się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką- to prawdziwi pasjonaci tej dziedziny. Dużo czytają i oglądają- są teoretykami, ale brakuje im przygotowania praktycznego aby mogli wykorzystać swoją wiedzę.

Dlatego też projekt odpowiada na potrzeby młodych ludzi związany z poznaniem nowych technologii komputerowych oraz zdobycie wiedzy z zakresu programowania i robotyki. Nie bez znaczenia jest również integracja społeczna uczestników projektu. Dzięki realizacji projektu młodzież otrzyma szansę na rozwój kompetencji cyfrowych oraz osobistych, zwiększających ich szanse na rynku pracy po ukończeniu szkoły.

W ramach projektu zostaną zakupione zestawy robotyczne do budowania i programowania. Dodatkowo młodzież Zespołu Szkół będzie uczestniczyła w dwudniowych warsztatach na Politechnice Rzeszowskiej gdzie będę doskonalić swoja wiedzę z zakresu nowych technologii. Po zdobyciu wiedzy na warsztatach sami wcielą się w rolę nauczycieli i zaprezentują nabyte umiejętności w innych szkołach.

Bardzo Młoda Kultura to trzyletni program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury. Aktualnie trwa jego trzecia edycja zaplanowana na lata 2023-2025. Centrum Kulturalne w Przemyślu pełni rolę, wyłonionego w konkursie, operatora w województwie podkarpackim.

W bieżącym roku 14 projektów z Podkarpacia otrzymało dofinansowanie w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Każdy projekt otrzymał 11 tysięcy złotych w tym również nasze Partnerstwo. Realizacja wspólnej inicjatywy w okresie od 01.09.2024 do 20.10.2024 roku.