Dzisiaj nasz folkowy pociąg zajechał na Mazowsze. Kurpie to piękny region położony na terenie Puszczy Zielonej i Puszczy Białej.
Dowiedzieliśmy się, że Kurpie słyną z rękodzieła ludowego, obok haftu bardzo popularne jest tam wycinankarstwo i bursztyniarstwo. Bursztyniarstwo na kurpiach było niezwykle popularnym i cenionym zawodem. W XIX wieku tylko w starostwie Ostrołęckim znajdowało się prawie 150 kopalni tego szlachetnego kamienia. Co nas zdziwiło, bo bursztyn kojarzył nam się z morzem…
Tworzyliśmy dziś wycinanki. Charakterystyczną wycinanką Kurpi jest jednobarwna leluja (symetryczne drzewo z motywami roślinnymi i zwierzęcymi), które tworzy się – tak jak w innych regionach – przy pomocy nożyc do strzyżenia owiec. Obok leluj, bardzo popularne są gwiazdy, wycinanki koliste, zdobione ażurowymi wzorami oraz motywami zwierzęcymi, głównie kogutami i pawiami.
Poznaliśmy stroje ludowe regionu. Wiemy już, że wyróżniamy ich dwa rodzaje, Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Zawitaliśmy też do garderobiarni, z której wypożyczamy na potrzeby projektu wszystkie ludowe stroje. To były ciekawe odwiedziny. Takiej kolekcji strojów i dodatków to jeszcze nie widzieliśmy.
Na koniec warsztatów były tańce i hulańce. Oj działo się!
Anna Piękoś
Koordynator projektu