W ramach projektu „Polska na ludowo” odwiedziliśmy skansen w Kolbuszowej. Nasz regionalny skansen to urokliwe wsie z przełomu XIX/XX wieku, które prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego.
Wędrując po skansenie, położonym z dala od miejskiego zgiełku, oglądaliśmy świat, którego już nie ma… Tu czas się zatrzymał…
Zobaczyliśmy chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich, jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, wreszcie budynki użyteczności publicznej – szkoła, karczma i remiza strażacka, a także okazały kościół p.w. św. Marka Ewangelisty z Mielca-Rzochowa postawiony w 1842 r.
Budynki przedstawione zostały w ich naturalnych relacjach i środowisku podobnym do tego, które im kiedyś towarzyszyło. Poszczególne obiekty zestawione są w zagrody według układu siedliska, gdzie powstały, zagrody zaś odtwarzają układy przestrzenne tradycyjnej zabudowy wsi. Znajdują się w naturalnym pejzażu przydomowych ogródków, sadów i pasiek, pól uprawnych, łąk i pastwisk, stawów, otoczone nadrzeczną zielenią i lasem. W niektórych obejściach hodowane są zwierzęta… czego nie mogliśmy nie zauważyć. Dwie sympatyczne kozy najpierw nas postraszyły przeganiając z łąki, a potem nie chciały nas opuścić wędrując z nami na parking,
To był ciekawie spędzony czas jeszcze wakacyjny i pogoda świetnie nam dopisała.
Anna Piękoś
Koordynator projektu