Bardzo Młoda Kultura

String Art łączy pokolenia​

Koordynator: Sylwia Kozak/Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku

Partner: Barbara Mucha / Szkoła Podstawowa nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku

Opiekun: Anna Zych-Niżnik

Czas realizacji: 06.07 – 16.10.2020

Miejsce realizacji: Chmielnik

Projekt ten zrodził się z ogromnej potrzeby zainteresowania dzieci i młodzieży zajęciami, które będą zdecydowanie różniły się od tych prowadzonych do tej pory, aby zaangażować większą liczbę osób do spędzania czasu wolnego w sposób twórczy i kreatywny. 

Ogromne zaciekawienie oraz zagłębienie dzieci w ten temat zainspirowało mnie do napisania projektu, którego celem jest połączenie tradycji z nowoczesnością poprzez haft artystyczny. Projekt ten odpowiada również na potrzebę umożliwienia dzieciom i młodzieży kontaktu z tradycjami kulturowymi, stworzenia możliwości poznania różnych form rękodzieła posiadających walory artystyczne oraz stworzenia nowych, własnych i oryginalnych przedmiotów rękodzielniczych, które przekonają uczestników do nieprzechodzenia obojętnie obok dziedzictwa kulturowego,

Innowacyjność tego projektu polega na pokazaniu młodemu pokoleniu zupełnie nowego wymiaru rękodzieła ludowego, nie zapominając przy tym o wartościach kulturowych zapoczątkowanych przez nasze babcie i dziadków.

Dodatkowo do udziału w projekcie zostaną zaproszeni Seniorzy ich udział w projekcie jest bardzo ważny ponieważ w naszej społeczności można zaobserwować zanikanie przekazywania umiejętności i tradycji z pokolenia na pokolenie.

„String Art – łączy pokolenia” – FINAŁ NUMER JEDEN!

Uczestnicy bardzo intensywnie pracowali nad przygotowaniem swoich wyjątkowych prac i nie mogli się doczekać uroczystego podsumowania naszego projektu „String Art – łączy pokolenia”.
Dlaczego finał numer jeden? Ponieważ obecna sytuacja spowodowana wirusem Covid – 19 bardzo mocno zmieniła plany i uroczyste podsumowanie wraz z zaproszonymi gośćmi przełożone zostało na inny termin.

Czytaj dalej »

Wszystko co dobre szybko się kończy

Również nasz projekt „String Art. – łączy pokolenia” dobiega końca. Podczas poniedziałkowego spotkania uczestnicy przygotowali piękne zaproszenia dla swoich rodziców, aby wspólnie spędzić ten wyjątkowy dzień zaplanowany na 12 października. Towarzyszyły temu zarówno wspomnienia jak i burza mózgów, aby dobrze zaplanować Finał.

Czytaj dalej »

Haftuję i ilustruję

To było kolejne owocne spotkanie. Tym razem podczas warsztatów „Haftuję i ilustruję”, które odbyły się w piątek 28 września. Warsztaty ilustracji to czas podsumowań czteromiesięcznej pracy. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z różnych technik artystycznych np. rysunku, grafiki, malarstwa czy też kaligrafii.

Czytaj dalej »

Emocji co raz więcej…

Trwająca ponad trzy miesiące przygoda z Bardzo Młodą Kulturą powoli dobiega końca. Uczestnicy Projektu „String Art – łączy pokolenia” rozpoczęli ostatni cykl warsztatów „Haftuję i ilustruję”.

Czytaj dalej »

Głowa pełna pomysłów!

Tym razem uczestnicy projektu “String Art – łączy pokolenia” odłożyli nitki oraz igły na bok, ale tylko na chwilę.. Podczas warsztatów, które odbyły się 21 września, młodzi twórcy zastanawiali się jaki będzie efekt końcowy wspólnej pracy.

Czytaj dalej »

Nici w ruch

Czyli ciąg dalszy owijania, przeplatania, zaplatania, a to wszystko podczas kolejnej przygody z Bardzo Młodą Kulturą. Nasz tytułowy String Art jest dla uczestników źródłem inspiracji do wykonania prostej, ale bardzo efektownej dekoracji do domu, czy też prezentu dla bliskiej osoby.

Czytaj dalej »

Stuk, puk, stuk puk…

Dźwięk stukania młotkiem roznosił się po całym budynku podczas warsztatów w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku, które odbyły się 14 września 2020r.

Czytaj dalej »

„Sentencje i gadki z kuchennej makatki”

To był szalony dzień. Tak uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” mogą podsumować poniedziałek 24 sierpnia. Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie wprawiła wszystkich w bardzo dobry nastrój, tym bardziej że w Muzeum czekało na uczestników bardzo dużo atrakcji.

Czytaj dalej »

Mam torebkę haftowaną

20 sierpnia odbyło się dodatkowe spotkanie w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku, aby uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” mogli ponownie wcielić się w rolę projektantów.

Czytaj dalej »

Po nitce do kłębka

Ten tydzień uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” rozpoczęli bardzo intensywnie od poznania haftu ściegiem sznureczkowym.

Naszym gościem był Pan Bartłomiej Jankiewicz- pracownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, twórca wielu wzorów haftu rzeszowskiego i nie tylko.

Czytaj dalej »

Zaczynamy haftować

Projekt „String Art – łączy pokolenia” przyniósł nam nowe doświadczenia. Dla większości uczestników była to pierwsza przygoda z haftem krzyżykowym, ale jak na pierwsze raz możemy być z siebie dumni! Wykonanie podstawowego elementu tego haftu nie było wcale łatwym zadaniem, jednak z uporem dążyliśmy do celu i już po dłuższej

Czytaj dalej »

Startujemy z warsztatmi

Za nami pierwsze długo wyczekiwane przez uczestników warsztaty realizowane w ramach Projektu „String Art – łączy pokolenia”. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych. Mimo, że spotkaliśmy się pierwszy raz uśmiech nie znikał, a to bardzo dobry znak. W związku z tym, że różnokolorowe nici będą nam towarzyszyły przez cały czas

Czytaj dalej »

Coraz bardziej kolorowo

Przygotowania do warsztatów dobiegają końca, a świetlica kulturalna w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku zapełniła się pięknymi artykułami niezbędnymi do ich przeprowadzenia. Uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” będą mieli możliwość tworzenia oryginalnych prac i dekoracji wykorzystując zarówno tradycyjne przedmioty hafciarskie jak i nowoczesne, dotąd im nie znane.

Czytaj dalej »

Integracja w projekcie “String Art. – łączy pokolenia”

24 lipca 2020 r. w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego odbyło się spotkanie organizacyjne dla uczestników projektu oraz rodziców. Podczas spotkania omówiony został plan naszego działania na najbliższe miesiące tematy poszczególnych warsztatów oraz cele i program Bardzo Młodej Kultury. Rodzice podpisali przygotowane dokumenty, natomiast uczestnicy nawiązali pierwsze kontakty i wspólne tematy

Czytaj dalej »

„String Art – łączy pokolenia”

„String Art – łączy pokolenia” rozpoczyna swoją przygodę w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.  Przygotowane plakaty zostały zawieszone w szkole Podstawowej nr.1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku, Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Chmielniku, Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, w Centrum

Czytaj dalej »
Skip to content