Bardzo Młoda Kultura

String Art łączy pokolenia​

Koordynator: Sylwia Kozak/Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku

Partner: Barbara Mucha / Szkoła Podstawowa nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku

Opiekun: Anna Zych-Niżnik

Czas realizacji: 06.07 – 16.10.2020

Miejsce realizacji: Chmielnik

Projekt ten zrodził się z ogromnej potrzeby zainteresowania dzieci i młodzieży zajęciami, które będą zdecydowanie różniły się od tych prowadzonych do tej pory, aby zaangażować większą liczbę osób do spędzania czasu wolnego w sposób twórczy i kreatywny. 

Ogromne zaciekawienie oraz zagłębienie dzieci w ten temat zainspirowało mnie do napisania projektu, którego celem jest połączenie tradycji z nowoczesnością poprzez haft artystyczny. Projekt ten odpowiada również na potrzebę umożliwienia dzieciom i młodzieży kontaktu z tradycjami kulturowymi, stworzenia możliwości poznania różnych form rękodzieła posiadających walory artystyczne oraz stworzenia nowych, własnych i oryginalnych przedmiotów rękodzielniczych, które przekonają uczestników do nieprzechodzenia obojętnie obok dziedzictwa kulturowego,

Innowacyjność tego projektu polega na pokazaniu młodemu pokoleniu zupełnie nowego wymiaru rękodzieła ludowego, nie zapominając przy tym o wartościach kulturowych zapoczątkowanych przez nasze babcie i dziadków.

Dodatkowo do udziału w projekcie zostaną zaproszeni Seniorzy ich udział w projekcie jest bardzo ważny ponieważ w naszej społeczności można zaobserwować zanikanie przekazywania umiejętności i tradycji z pokolenia na pokolenie.

Stuk, puk, stuk puk…

Dźwięk stukania młotkiem roznosił się po całym budynku podczas warsztatów w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku, które odbyły się 14 września 2020r.

Czytaj dalej »

„Sentencje i gadki z kuchennej makatki”

To był szalony dzień. Tak uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” mogą podsumować poniedziałek 24 sierpnia. Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie wprawiła wszystkich w bardzo dobry nastrój, tym bardziej że w Muzeum czekało na uczestników bardzo dużo atrakcji.

Czytaj dalej »

Mam torebkę haftowaną

20 sierpnia odbyło się dodatkowe spotkanie w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku, aby uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” mogli ponownie wcielić się w rolę projektantów.

Czytaj dalej »

Po nitce do kłębka

Ten tydzień uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” rozpoczęli bardzo intensywnie od poznania haftu ściegiem sznureczkowym.

Naszym gościem był Pan Bartłomiej Jankiewicz- pracownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, twórca wielu wzorów haftu rzeszowskiego i nie tylko.

Czytaj dalej »

Zaczynamy haftować

Projekt „String Art – łączy pokolenia” przyniósł nam nowe doświadczenia. Dla większości uczestników była to pierwsza przygoda z haftem krzyżykowym, ale jak na pierwsze raz możemy być z siebie dumni! Wykonanie podstawowego elementu tego haftu nie było wcale łatwym zadaniem, jednak z uporem dążyliśmy do celu i już po dłuższej

Czytaj dalej »

Startujemy z warsztatmi

Za nami pierwsze długo wyczekiwane przez uczestników warsztaty realizowane w ramach Projektu „String Art – łączy pokolenia”. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych. Mimo, że spotkaliśmy się pierwszy raz uśmiech nie znikał, a to bardzo dobry znak. W związku z tym, że różnokolorowe nici będą nam towarzyszyły przez cały czas

Czytaj dalej »

Coraz bardziej kolorowo

Przygotowania do warsztatów dobiegają końca, a świetlica kulturalna w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku zapełniła się pięknymi artykułami niezbędnymi do ich przeprowadzenia. Uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” będą mieli możliwość tworzenia oryginalnych prac i dekoracji wykorzystując zarówno tradycyjne przedmioty hafciarskie jak i nowoczesne, dotąd im nie znane.

Czytaj dalej »

Integracja w projekcie “String Art. – łączy pokolenia”

24 lipca 2020 r. w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego odbyło się spotkanie organizacyjne dla uczestników projektu oraz rodziców. Podczas spotkania omówiony został plan naszego działania na najbliższe miesiące tematy poszczególnych warsztatów oraz cele i program Bardzo Młodej Kultury. Rodzice podpisali przygotowane dokumenty, natomiast uczestnicy nawiązali pierwsze kontakty i wspólne tematy

Czytaj dalej »

„String Art – łączy pokolenia”

„String Art – łączy pokolenia” rozpoczyna swoją przygodę w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.  Przygotowane plakaty zostały zawieszone w szkole Podstawowej nr.1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku, Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Chmielniku, Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, w Centrum

Czytaj dalej »
Skip to content