Bardzo Młoda Kultura

Po nitce do kłębka

Ten tydzień uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” rozpoczęli bardzo intensywnie od poznania haftu ściegiem sznureczkowym. 

W poniedziałek, 17 sierpnia naszym gościem był Pan Bartłomiej Jankiewicz- pracownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, twórca wielu wzorów haftu rzeszowskiego i nie tylko.  Teczka z oryginalnymi wzorami Pana Bartłomieja została wydana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 r. Uczestnicy zapoznali się ze Wzornikiem Rzeszowskim, autorskim projektem Pana Bartłomieja opracowany na podstawie muzealnej kolekcji stroju ozdobionego haftem czerwono- niebieskim.

Na początek dowiedzieliśmy się co to jest ścieg oraz jak prowadzić nitkę na tkaninie w naszym przypadku białym lnie, aby wykonać ścieg okrętkowy, który zabezpieczył nam tkaninę przed rozpruciem podczas dalszej pracy.

Poznaliśmy pierwszą grupę ściegów łączących , do której należy fastryga. Ten ścieg pomocniczy ułatwił uczestnikom pracę oraz rozpoczynał ścieg sznureczkowy. Następnym etapem pracy było przerysowanie wzoru na materiał, aby rozpocząć przygodę ze ściegiem ozdobnym, który wykonywany jest najczęściej w kontrastowym kolorze nie tylko w formie serwetki, ale także na poszczególnych częściach garderoby. Wykonując ścieg sznureczkowy należy wykazać się szczególną precyzją oraz cierpliwością, ale efekty zaskakują samych uczestników.

Skip to content