Bardzo Młoda Kultura

Warsztaty „Chcę umieć…”

1.09.2023, w ostatni dzień przerwy wakacyjnej, Ośrodek Kultury w Dukli zabrał chętną młodzież z terenu Gminy na warsztaty wyjazdowe zatytułowane „Chcę umieć…” do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Inicjatywę zrealizowano w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura 2023.

O godzinie 8.30 dwudziestosiedmioosobowa grupa młodzieży wyruszyła autokarem do Zyndranowej, gdzie w siedzibie Partnera Projektu – Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej, wzięła udział w cyklu 3 warsztatów. Na miejscu, po ciepłym przywitaniu przez Panią Ewę Przystasz – pracownika Muzeum i Radną Gminy Dukla, uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy. Każda z nich, w pięknych okolicznościach przyrody i pod okiem specjalistów instruktorów, miała możliwość nabyć i rozwinąć umiejętności rękodzielnicze podczas warsztatów garncarskich oraz tworzenia ptaszków z siana. Efektem pracy na kole garncarskim były różnokształtne, autorskie naczynia. Kluczem do wykonania perfekcyjnych prac było przestrzeganie szczegółowych instrukcji, precyzja i cierpliwość. Wykorzystując zaś siano, sznurek, swoją kreatywność i zdolności manualne wykonali ptaszki.

Po zakończeniu części rękodzielniczej, młodzież oddaliśmy w ręce dwóch wspaniałych Pań, wspomnianej wcześniej Ewy Przystasz oraz Ewy Szymko, które zaprosiły uczestników do odkrywania nieznanych dla nich smaków kuchni łemkowskiej. Ewa Szymko – Radna Gminy Dukla – jest z wykształcenia i zamiłowania kucharzem z bogatym doświadczeniem – osobą, która potrafi rozbudzić i rozwinąć pasje gotowania. Tak było i tym razem. Wszyscy obecni zostali zaangażowani do pracy, Sumiennie i z wielkim zaangażowaniem wykonywali polecenia Instruktorek. Spod rąk młodych adeptów sztuki kulinarnej wyszły takie specjały jak: fuczki, lewesz oraz tradycyjny chlebek. Pani Ewa Szymko dodatkowo przywiozła własnoręcznie wypiekaną chałkę, a Pani Ewa Przystasz upiekła smalcówki, które młodzież przełożyła dżemem.

Przygotowane potrawy stanowiły smakowitą ucztę dla wszystkich obecnych. Na zakończenie pobytu w Zyndranowej, młodzież została oprowadzona po Muzeum oraz rozdano upominki za udział w Inicjatywie.

Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli składa serdeczne podziękowania: Bohdanowi Goczowi – Partnerowi Projektu za udostępnienie miejsca na organizację warsztatów, Ewie Przystasz za stworzenie warunków do realizacji wszystkich działań zapewniając naczynia, plac, herbatkę i kawę, Ewie Szymko za poprowadzenie w sposób szalenie interesujący warsztatów kuchni łemkowskiej, Gabrieli Gniady za przeprowadzenie naboru uczestników i opiekę podczas wyjazdu.

Skip to content