Bardzo Młoda Kultura

„Rajd Pokoleń”

7 października odbył się „Rajd Pokoleń” – finał inicjatywy „Młodości zamierzenia, a doświadczenia”, która była realizowana przez niemal dwa miesiące w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura 2023. Ośrodek Kultury w Dukli zaprosił chętną młodzież w wieku 13-24 lat oraz 14 Drużynę Harcerską Watra z Równego do spotkania międzypokoleniowego z seniorami ze Stowarzyszenia Dukielski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Kilkudziesięcioosobowa grupa wyruszyła autokarem spod Transgranicznego Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli do Lipowca, skąd rozpoczęła rajd pieszy ścieżką turystyczną Jaśliska-Zyndranowa. Szlak oznakowany niebieskim trójkątem na białym kwadracie wiódł drogą przez las, aż do schroniska Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich. Błotniste podłoże sprawiło, że trasa była bardziej wymagająca niż przewidywano. Dodatkową atrakcją było grzybobranie. Ze schroniska piechurzy wybrali się w dalszą drogę do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Po przejściu 10 km i osiągnięciu celu, zmęczeni ale szczęśliwi i pełni wrażeń uczestnicy rajdu zapalili ognisko i wykonali kilka piosenek turystycznych. Śpiew przy akompaniamencie gitar rozbrzmiewał na terenie muzeum, tym bardziej że wszyscy posileni ciastem i pieczonymi kiełbaskami nabrali sił.

„Rajdu Pokoleń” umożliwił młodzieży projektowej integrację z seniorami, a co za tym idzie skonfrontowanie i weryfikację doświadczeń życiowych, zawodowych i wiedzy. Było to piękne podsumowanie realizowanej inicjatywy, które nie odbyłoby się bez pomocy Pana Bohdana Gocza z Muzeum w Zyndranowej, a także niezastąpionego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zawsze wspomagają działania Ośrodka Kultury.

Katarzyna Błaż

Skip to content