Bardzo Młoda Kultura

Polska na ludowo – Kaszuby

Pierwsze warsztaty folkowe obejmowały tematykę Kaszub. Dowiedzieliśmy się, gdzie leżą Kaszuby i jaka jest ich stolica. Kaszuby wyróżniają się ciekawym folklorem. Poznaliśmy piękny haft, dla którego charakterystyczna jest przede wszystkim kolorystyka. Paleta barw składa się z siedmiu kolorów: trzy odcienie niebieskiego, czerwony, żółty, zielony i czarny. Podstawowym motywem jest motyw roślinny. Stworzyliśmy prace z tych właśnie kolorów i wcale nie było to łatwe zadanie. Wysłuchaliśmy też legend o Kaszubach. Poznaliśmy największy skarb Kaszub – język, który nie jest uznawany jedynie za gwarę, ale za oddzielny język. Nawet próbowaliśmy śpiewać w tym języku :-).
Zobaczyliśmy i nawet mogliśmy się ubrać w strój kaszubski. Ciekawostką jest fakt, iż Kaszubi mieli kilka strojów w zależności od wykonywanej pracy. Inny ubiór nosił rolnik a inny rybak. My poznaliśmy odświętną jego formę.
Kaszubi czują się odrębną grupą etniczną, nie stronią jednak od swojego przywiązania do Polski. Uważają się również za Polaków, a ich motto brzmi: „Nie ma Kaszub bez Polonii, a Polski bez Kaszub”. 

Każda grupa etniczna ma swoją muzykę – pieśni, tańce – która jest elementem jej kultury i tożsamości. I tak też jest z Kaszubami, wśród których tradycyjna muzyka przetrwała do dziś. Podczas drugiej części warsztatów kaszubskich poznaliśmy pieśni kaszubskie. Zauważyliśmy, że sławią one piękno Kaszub, pracę człowieka na ziemi i wodzie. Kaszubi mają dużo piosenek, które śpiewają dzieciom i z dziećmi. Kaszubi mają też własne tańce, w tym o charakterze obrzędowym, a każda ważna uroczystość rozpoczyna się kaszubskim polonezem. Na folkowych warsztatach próbowaliśmy zatańczyć również koseder.
Dziękujemy pani Joli Dudzik za poprowadzenie tej muzycznej podróży na Kaszuby.

Anna Piękoś
Koordynator projektu

Skip to content