Bardzo Młoda Kultura

Po warsztatach decoupage

Kolejne warsztaty w ramach projektu „Razem Tworzymy Kreatywny Świat” za nami. Tym razem podczas warsztatów dzieci i młodzież poznały technikę zdobniczą decoupage i dowiedziały się, jak w prosty, ale efektowny sposób ozdabiać przedmioty.

Warsztaty przeprowadziła Pani Monika Szwed, która zapoznała dzieci i młodzież z  historią zdobienia metodą decoupage, omówiła możliwości, jakie daje ta technika. Pani Monika  zaprezentowała również  własne przedmioty ozdabiane ta techniką, udzieliła na początku wskazówek na temat układania ciekawych kompozycji, łączenia kolorów, wycinania, wydzierania i zabezpieczania gotowej pracy lakierem.

Decoupage to unikalna technika zdobienia przy pomocy serwetek, papieru oraz specjalnie do tego celu stworzonych preparatów. Daje ona niesamowite efekty i pozwala przeobrazić zwykłe z pozoru przedmioty w prawdziwe „perełki”. 

Jest to technika, która daje ogromne możliwości. Wzorami ze zwykłego papieru lub serwetki można pięknie ozdobić różne przedmioty codziennego użytku: butelki, słoiki, czy drewno, żeby zamieniły się w małe dzieła sztuki. Pod fachowym okiem instruktora dzieci ozdabiały drewniane deski według własnego upodobania. Techniką tą mogą pracować osoby nieumiejące malować. Na serwetkach są już gotowe motywy, które dzieci wycinały i przyklejały. Wymaga ona jednak zmysłu kompozycyjnego, którego dzieciom nie zabrakło. Powstały piękne prace, które stały się zachętą do przeprowadzenia kolejnych spotkań warsztatowych.

Dzieci tworzyły również działa na szkle. Zdobienie na szkle posiada urok, którego nie odnajdziemy w żadnej innej sztuce dekorowania. Powstały piękne kompozycje na szkle oraz deseczkach, zabezpieczone specjalnym lakierem. Twórcza praca sprawiła  dużo przyjemności uczestnikom warsztatów i wywoływała  uśmiech, a efekt końcowych wykonywanych prac dał ogromną satysfakcję. Nie możemy doczekać się kolejnych warsztatów.

Monika Buczek -Koordynator projektu

Skip to content