Bardzo Młoda Kultura

MOST ma szczęście do ludzi!

Gdzie to wszystko razem się mieści? Tyle pięknych dźwięków, tyle muzycznych barw, tyle pasji… Pani Katarzyna Wróbel – studentka pedagogiki, organistka, wolontariuszka swoim zaangażowaniem i sercem jest z nami od początku projektu. Jako „Przyjaciel” projektu MOST, przygotowała spotkanie warsztatowe ubarwione muzyczną różnorodnością, pokazała jak wiele mamy możliwości, jak tylko się bardzo chce, no i oczywiście systematycznie się pracuje nad własnym rozwojem.

Pani Katarzyna to pasjonatka rozmaitych działań. Tym razem w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Cieplicach dała nam świetną lekcję uważności i uwrażliwiała na muzykę. Przenosiła nas w różne meandry dźwięków, pokazała jak można skupić się refleksyjnie, zadumać, operować głosem i pobudzać emocje, a równocześnie bawić się muzykowaniem.

Warsztaty muzyczne podzielone zostały na dwie sfery: instrumentalną i wokalną w duchu muzyki liturgicznej. Jak wszyscy wiemy, muzyka wspaniale harmonizuje z naszymi emocjami. Ciekawe muzyczne zadanie otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieplicach. Podczas wsłuchiwania się w utwory instrumentalne mieli możliwość „przeniesienia się” w fantastyczne miejsca i  zdarzenia, jakie podsuwała im wyobraźnia. Po wysłuchaniu utworów można było zaobserwować, że wielu uczniów zostało w tej przestrzeni, z zamkniętymi oczami smakowali różne obrazy w głowie. Cześć wokalna miała na celu rozluźnić wszystkie spięcia, które gromadzimy w naszej codzienności. Dzięki ćwiczeniom oddechowym, rozluźniającym aparat artykulacyjny oraz ćwiczeniom z emisji głosu, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak poprawnie pracować z głosem, jak wydobywać wysokie, niskie dźwięki nie narażając przy tym krtani na zbytnie obciążenie. Aby wykorzystać wiedzę teoretyczną, pani Katarzyna wykonała utwór klasyczny, pokazując w praktyce jak przy wykorzystaniu rezonatorów, które mamy w naszym ciele, dźwięk wpada do nich, staje się bardziej nośny i wzmocniony.

Na zakończenie śpiewaliśmy poznane pieśni, bardzo spontanicznie stworzyliśmy chórek i wszyscy razem staliśmy się twórcami pięknych dźwięków.

Do listy osób „Godni naśladowania” dołączyła pani Katarzyna Wróbel. To już pewne, że MOST ma szczęście do ludzi!

Warto zajrzeć:

Skip to content