Bardzo Młoda Kultura

Zaczynamy haftować

Projekt „String Art – łączy pokolenia” przyniósł nam nowe doświadczenia.

Dla większości uczestników była to pierwsza przygoda z haftem krzyżykowym, ale jak na pierwsze raz możemy być z siebie dumni! Wykonanie podstawowego elementu tego haftu nie było wcale łatwym zadaniem, jednak z uporem dążyliśmy do celu i już po dłuższej chwili na naszych kanwach widoczne były pierwsze krzyżyki J  Przeplatanie kolorowej nici przez oczko kanwy wymagało od uczestników ogromnej cierpliwości oraz skupienia. Wszyscy przekonaliśmy się, że piękne haftowane prace rękodzielników to dzieła sztuki, a ich wykonanie zajmuje naprawdę bardzo dużo czasu.

Bohaterkami naszego dzisiejszego spotkania były Panie, które pielęgnują tradycje rękodzielnicze od wielu lat. Pani Marzena Kwoka przekazała nam cenne wskazówki  oraz najważniejsze zasady haftu krzyżykowego. Obrazy wykonane przez Panią Marzenę zarówno tym haftem jak i koralikowym wzbudziły ogromny zachwyt u dzieci, co tylko potwierdziło fakt , że przedstawiciele Bardzo Młodej Kultury potrafią być wrażliwi na sztukę. Dzięki uprzejmości Pani Elżbiety Filip – Drąg mogliśmy podziwiać pisaki wykonane metoda drapaną. Oryginalne wzory każdej pisanki oraz precyzja wykonania wywołała ogromne zdumienie oraz zachwyt.

Pani Zofia Nizioł należąca do Koła Gospodyń Wiejskich w Chmielniku pokazała nam piękną haftowaną serwetkę zrobioną przez swojego syna, która ma obecnie ponad 30 lat i ma symboliczne znaczenie dla całej rodziny.  Mamy nadzieję że nasz pierwszy haft wykonany podczas warsztatów będzie również przekazywany z pokolenia na pokolenie, tworząc piękną tradycję.

Pani Urszula Kargol pokazała nam skarby ukryte w wiklinowym koszyczku, a mianowicie aniołki, dzwoneczki  oraz bombki choinkowe wykonane na szydełku, które także otrzymały wiele miłych komplementów J  Nasze międzypokoleniowe spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu jak ogromne znaczenie mają wspólne rozmowy i razem możemy zdecydowanie więcej

Koordynator projektu Sylwia Kozak


Skip to content