Bardzo Młoda Kultura

Stuk, puk, stuk puk…

Dźwięk stukania młotkiem roznosił się po całym budynku podczas warsztatów w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku, które odbyły się 14 września 2020r.

Kolejne twórcze zajęcia  to fantastyczne spędzony czas, a nasz tytułowy „String Art” okazał się strzałem w dziesiątkę!

Po tradycyjnym haftowaniu, zmierzyliśmy się haftem nowoczesnym i już jesteśmy pewni, „że efekty będą MEGA” cytując słowa jednej z uczestniczek projektu.

Ta nowatorska technika artystyczna bardzo przypadła do gustu wszystkim uczestnikom. Wyszywanie i wyplatanie różnych obrazków z kolorowych nitek na drewnie jest bardzo odprężające i niesamowicie kreatywne, a dodatkowo daje nam niebywale dużo możliwości tworzenia przestrzennych dekoracji Pojawiły się także autorskie, oryginalne projekty, a sztuka gwoździa i nitki będzie wspaniałym sposobem na spędzanie jesiennych wieczorów.

Jednak nie sama zabawa z młotkiem wprowadziła nas w bardzo pozytywny nastrój, ale piękne historie opowiedziane przez bohaterki naszych warsztatów. Pani Alicja Kokoszka, babcia jednej z naszych uczestniczek podzieliła się z nami wiedzą na temat wielu dziedzin tradycyjnego rękodzieła. Zaczynając od szycia na maszynie, haftu koralikowego, haftu wstążeczkowego, kukiełek z bibuły, aż po bombki choinkowe i pisanki wykonane metoda Decoupage.

Niesamowite, ile talentów posiada Pani Alicja. A najpiękniejsze, jest to, że ten talent oraz zamiłowanie do tradycji przekazuje swoim wnuczkom z bardzo dużym powodzeniem. Więc czy rękodzieło może łączyć pokolenia? Oczywiście, że tak!

Przedmioty ręcznie wykonane przez naszą drugą bohaterkę Panią Małgorzatę Tereszkiewicz sprawiły, że „achów i ochów” nie było końca.

Biżuteria z łupek pistacji, czy muszelek prezentuje się doskonale.

Pani Małgorzata opowiedziała nam o bardzo popularnej sztuce makramy oraz pokazała jeden z prostych sposobów wiązania sznurków w efekcie czego powstały fantastyczne breloczki. Dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty możemy się pochwalić kolejną nową umiejętnością, którą na pewno w przyszłości wykorzystamy, a Paniom pięknie dziękujemy za chęć podzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z Bardzo Młodą Kulturą.

Koordynator projektu Sylwia Kozak

Skip to content