„Sentencje i gadki z kuchennej makatki”

To był szalony dzień. Tak uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia” mogą podsumować poniedziałek 24 sierpnia.  Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie wprawiła wszystkich w bardzo dobry nastrój, tym bardziej że w Muzeum czekało na uczestników bardzo dużo atrakcji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy makatek  z Czech, Holandii, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwecji, Ukrainy i Węgier na których zdecydowanie wyróżniały się sentencje dotyczące domowego ogniska oraz kuchni. Były to najczęstsze motywy wykonane za pomocą haftu krzyżykowego oraz ściegu sznureczkowego, który uczestnikom jest już bardzo dobrze znany.

A wiedzieliście, że w Muzeum można pooglądać bajkę? Dla uczestników było to bardzo miłe zaskoczenie.  Bajka pt. „Len” Hansa Christiana Andersena pozwoliła nam dokładnie poznać historię przemiany lnu, związanych z nią wyzwań i radości. Zachwyciły nas również stroje kobiecie z ok. Rzeszowa z pocz. XX w, krosienka do wyrobu koronki siatkowej, gorsety wykonane haftem płaskim oraz malowane farbą olejną. Poznaliśmy bardzo ciekawe słownictwo np. chałemka czy też czepiec. A jakim zaskoczeniem było lustro multimedialne, dzięki któremu uczestnicy mogli wirtualnie przymierzyć stroje ludowe z różnych regionów. Po tak dużej dawce wiedzy kolejną atrakcją była Fontanna Multimedialna w Rzeszowie i całkowite szaleństwo w kroplach wody. To nie był jednak koniec. Pyszna, aromatyczna pizza znikała z talerzy w mgnieniu oka. Z pełnymi brzuszkami i uśmiechem na buzi wróciliśmy do Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego, aby kontynuować ścieg sznureczkowy w hafcie rzeszowskim.

Koordynator projektu Sylwia Kozak