„Moim okiem” – fotografia dla każdego

Świat nie ma kolorów! Wszystkie kolory tworzy światło o konkretnych właściwościach, które dobiega od przedmiotu do naszych oczu. To światło jest źródłem barw – takie właśnie i inne zdumiewające historie były tematem warsztatów fotograficznych „Moim okiem”, które prowadziła pani Karolina Karaś – fotografka, modelka, pasjonatka kadru. Zajęcia odbyły się w Zagrodzie edukacyjnej „W Międzyczasie” w Cieplicach w ramach projektu”Budujemy MOST”.

„Po co robimy zdjęcia” – pytała trenerka warsztatów. „Aby mieć pamiątkę, uchwycić chwilę, zatrzymać czas lub dostrzec jak galopuje, porównać, pochwalić się ciekawym wydarzeniem, miejscem, opowiedzieć” – usłyszała.

W spotkaniu wydzielono część wstępną, kiedy uczestnicy poznali elementy profesjonalnego sprzętu fotograficznego i dowiedzieli się, jak działa. Pani Karolina opowiadała o odległej historii fotografii, która wywodzi się z malarstwa, o „Złotym podziale” (harmonicznym, złotej proporcji) i jego istotnym znaczeniu przy robieniu zdjęć.

Jak więc robić zdjęcia ciekawe? Jak kadrować i zachować proporcje? „To nie aparat robi zdjęcia, tylko my. Aparat fotograficzny działa jak ludzkie oko, to my musimy powiedzieć aparatowi, co chcemy widzieć” – mówiła pani Karolina. Choć na co dzień „pstrykamy” nawet setki zdjęć, to nie wszystko jest tu jasne i oczywiste, jak choćby to, że ruch i brak światła się nie lubią.

Pełna relacja na www.kultura.cieplice.pl