Bardzo Młoda Kultura

Polska na ludowo – warsztaty śląskie

W sobotę (09.09) odbył się warsztat śląski w ramach projektu „Polska na ludowo”.

Śląsk jako region Polski, zazwyczaj dzielony jest na trzy podregiony – Dolny Śląsk, Górny Śląsk i Śląsk Opolski. Nie inaczej jest w przypadku podziału etnograficznego.

Bogactwo strojów, ciekawe obrzędy, smaczna kuchnia i odmienna gwara czynią Śląsk wyjątkowym regionem naszego kraju.

Podczas części muzycznej warsztatów śpiewaliśmy po śląsku. Dowiedzieliśmy się też, że w 2011 roku gwarą śląską posługiwało się prawie 600 tysięcy Ślązaków. Język śląski został uznany za dialekt języka polskiego. Co jakiś czas wraca jednak temat gwary śląskiej jako języka odrębnego. Nie zagłębiając się w te animozje, winniśmy dziękować Ślązakom za tak wspaniały element rodzimej kultury ludowej.

Wiemy już, że najpopularniejszym świętem w tradycji śląskiej jest Dzień Świętej Barbary – patronki górników. Wówczas mieszkańcy Śląska w odświętnych strojach i przy dźwiękach muzyki udają się na nabożeństwa, aby po Mszy Św. brać udział w mianowaniu nowych rębaczy i hucznej zabawie.

Śląsk słynie nie tylko z kopalni węgla, można też określić go jako „kopalnie folkloru”. Praktycznie każda miejscowość Górnego Śląska i Opolszczyzny mogła pochwalić się własnym strojem ludowym. Do dziś zachowało się kilka odmian strojów śląskich, między innymi strój rozbarski, strój cieszyński, strój dolnośląski, strój pszczyński i wiele innych. Bez wątpienia jest to najbardziej kolorowy region Polski. Śląskie stroje były i u nas, za co dziękujemy SCK w Mielcu. To pewne – Śląsk jest najbogatszym etnograficznie regionem Polski.

Anna Piękoś

Koordynator projektu

Skip to content