Bardzo Młoda Kultura

Warsztaty ceramiczne w Lubaczowie

Proces ceramiczny wymaga dwukrotnego wypalania w piecu ceramicznym w pracowni, dlatego warsztaty w ramach projektu „Razem tworzymy kreatywny świat” w Lubaczowie odbyły się w cyklu dwóch spotkań. Na pierwszym, który odbył się 20 sierpnia dzieci lepiły swoje prace zgodnie z instrukcją, poznając techniki modelowania. Na drugim 25 sierpnia – szkliwiły i dekorowały swoje wcześniej wypalone dzieła. Poszkliwione prace trafiały raz jeszcze do pieca w pracowni, aby gotowe wrócić do małych ceramików.

Ceramika to zajęcia, podczas których dzieci mają możliwość zaprojektowania i wykonania różnych form – od płaskorzeźb, przez kubki, aż do rzeźb przestrzennych. Na zajęciach dzieci, wykonując swoją pracę, poznały możliwości, jakie daje glina, jej specyfikę, kolejność budowania formy i prac, której rezultatem jest miseczka ceramiczna – naczynie, które można, na co dzień używać w domu.

Czas wspólnie spędzony na tworzeniu służy wszechstronnemu rozwojowi, relaksuje i uczy cierpliwości. Warsztaty, poza rozwijaniem zainteresowań, mogą mieć ogromne znaczenie
w rozwoju każdego dziecka. Praca z gliną rozwija kreatywne myślenie, wyobraźnię, a przy okazji usprawnia małą motorykę, orientację przestrzenno-kierunkową i poprawia twórczy potencjał dziecka.

Warsztaty ceramiczne to znakomita oferta aktywnego i twórczego spędzania czasu. Ceramika pozwala na rozwijanie wyobraźni i twórcze myślenie. Ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz usprawnia mięśnie dłoni i palców, co znakomicie wpływa na rozwój umiejętności manualnych. Praca z gliną to także świetna zabawa i okazja do wyrażania siebie.

Oprócz oczywistych zalet, glina ma jeszcze dodatkowe wartości – uspokaja, działa terapeutycznie, pozwala się skoncentrować i… łączy ludzi! Doświadczyły tego wszystkie osoby uczestniczące w warsztatach ceramicznych.

Warsztaty okazały się takim sukcesem. Niewątpliwie duża w tym zasługa pasji do gliny, jaką zarażała wszystkich Pani Agata.

Koordynator projektu: Monika Buczek

Skip to content