Bardzo Młoda Kultura

MOST w gazecie?

A może „Gazeta MOST-u”? Jak będzie, to się jeszcze okaże.Kontynuując warsztaty dziennikarskie gościliśmy „W Międzyczasie” redaktora Gazety Jarosławskiej pana Gabriela Łowickiego. Naszymi gośćmi byli też dzisiaj przedstawicielki Stowarzyszenia „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania, panie: Anna Wałczyńska – Dyrektor Biura, Agnieszka Chachura – Specjalista ds. Funduszy Unijnych, Małgorzata Kowal – Specjalista ds. Promocji i Informacji. Swoją obecnością zaszczycił nas też Wójt Gminy Adamówka pan Edward Jarmuziewicz.

Na poprzednich zajęciach powstawały pierwsze materiały do naszego spontanicznie zaplanowanego wydawnictwa prawdopodobnie pt. „Gazeta MOST – u”, teraz dalej poznajemy funkcjonowanie redakcji prasowej. To kolejne zajęcia ze SŁOWEM w roli głównej. Bawiliśmy się wzajemnie treściami powstałych na zajęciach krótkich historyjek – opowiadań. Wsłuchiwaliśmy się w siebie i wzajemnie wypowiadane słowa. Tutaj wyczuwaliśmy poważną różnicę między słyszeniem a słuchaniem. Przecież między umiejętnością słuchania, a słyszenia jest zasadnicza różnica. Wydaje się, że mówienie jest czymś aktywnym, a słuchanie – czymś biernym. „Siedź cicho i słuchaj” – co to znaczy? Najczęściej to oznacza, by nic nie robić. To często spotykane nieporozumienie na temat tego, czym jest słuchanie. To właśnie słyszenie może być zajęciem biernym, ale uważne słuchanie jest nie lada sztuką. Uznaliśmy, że dla uczestników naszych warsztatów ważne jest ćwiczenie uważności, ponieważ w budowaniu codziennych relacji jest ona bardzo potrzebna. Bo żeby słyszeć, wystarczy mieć otwarte uszy, ale żeby słuchać, trzeba mieć otwarty umysł.

Uczestnikom naszych zajęć, młodszym i starszym „otwieramy umysły” stwarzając możliwości do ćwiczenia uważności, umiejętności słuchania, do rozwoju.

Nasi goście wyrazili radość ze spotkania, podziwiali podejmowane przez nas działania i życzyli ciekawych wyzwań.

Skip to content